Kişinin yaşına yani çocuk veya erişkin olmasına bağlı diş fırçası değişebildiği gibi ağız yapısının geniş veya dar olmasınada bağlı olarak fırça genişliği değişmelidir.

Çocuk yaşlarda seçilen fırça çocuğun yaşına uygun olmalıdır. İyi bilnen markaların çocuklar için yaşlarına uygun şekilde üzerinde yazan fırça büyüklükleri mevcuttur. Çocuğun yaşına uygun olan fırça seçilmelidir.

Çocukta diş fırçası dişlerin tam sürdüğü 2 yaş civarında kullanılmaya başlanabilir. Daha öncesinde anne bir tülbent parçasıyla yeni süren dişleri tülbenti parmağına dolayarak temizlemelidir veya spanç (yara kapatmaya yarar) ile bebeğin yeni süren dişleri anne tarafından temizlenir.

Erişkinlerde ise ağıza uygun fırça seçilmeli. Fırça başı çok büyük olamamalıdır. Fırça kıllarının sertliği orta sert (medium) olmalıdır. Çok yumuşak veya çok sert fırça tercih etmemeliyiz. Çok yumuşak olanlar yeterince temizlik sağlayamaz. Çok sert olanlar da dişlerde ve diş etlerinde harabiyete yol açar. Dişlerin diş etine yakın yerlerinde aşınmalar yapar.


Randevu

İletişim

28.06.2018