• +90 232 463 52 85
  • info@izdent.com

 

 

Ortodonti Nedir?
Ortodonti halk arasında tel tedavisi olarak bilinmektedir.  Aslında ortodontinin anlamı düzgün diş demektir. Ortodonti çarpışık dişleri alt ve üst çene dengesizliklerini düzelten bir bilim dalıdır.

Ortodontik Tedavi Hangi Durumlarda Yapılır?
Ortodontik tedavi bir çok nedenden dolayı yapılabilmektedir. Bunlardan başlıcaları; hastalar estetik bir diş görünümü elde etmek, çarpık dişlerini düzeltmek için bu tedaviye başvurmaktadır. Ayrıca Düzgün bir diş yapısına sahip olunduğu taktirde ağız hijyenini sağlamak çok daha kolaydır. Diş bozukluklarında konuşma da olumsuz yönde etkilenmektedir. Ortodontik tedavi sonucunda dişlerin önde olmasından dolayı ortaya çıkan konuşma bozuklukları düzelebilmektedir.

Ortodonti Hangi Yaşlarda Uygulunabilir?
Her anne babanın çocuğu 6-7 yaşına geldiğinde mümkünse bir ortodonti kliniğine gidilerek çocuğun dişleri gösterilmelidir. Eğer bir insanın ağzında sağlam kemik ve diş varsa ister 12 yaşınızda olun ister 60 yaşınızda olun dişler her zaman hareket ettirilebilir. Diş ve ağız kemiklerinizde bir problem tespit edilmediği sürece her yaşta ortodontik tedavi mümkün olabilmektedir.

Braket (Diş Teli) Tipleri?
Ortodonti uygulamalarında farklı tiplerde aparey kullanılmaktadır. Portatif (takıp çıkarılabilen apareyler,  Fonksiyonel aparey , iskeletsel bozuklukları tedavi eden apareyler vardır. Ayrıca halk arasında diş teli olarakta bilinen meteal braketler vardır. Estetik bir görünüm isteyen hastalar içinde teknoloji geliştikçe yeni braketler ortaya çıkmıştır. Bunlar şeffaf, porselen, ağız dışından belli olmayan braketlerdir.

Bunun yanında ağız dışından hiç gözükmeyen, ağız içine tatbik edilen braketler vardır.  Metal veya porselen braketler hastanın isteğine göre değişebilmektedir. Hastanın tercihi ekonomik durumuna ve kullanım tipine bağlıdır. Günümüzde Klasik diş teli uyulaması ortodontik tedavide en Pratik ve uygun maliyetli bir yöntemdir.