• +90 232 463 52 85
  • info@izdent.com

 

 

Diş implantı diye bilinen titanium ilk olarak 1955 yılında kemik ile titanium arasındaki sıkı adaptasyonun doctor Brenemark tarafından bulunması ile başlamıştır.

Hasta ağzına yerleştirilen ve halen hasta tarafından kullanılan ilk implantlar bugün 35 yıldır hasta ağzında hizmet vermektedir.

İmplant başarısı hasta faktörleri cerrahi koşullar ve implant markaları göz önüne alınırsa %80-98 arasında değişmektedir.

Dental implant yerleştirmek için gerekli koşulların başında çene kemik gelişimini tamamlamış olması ki buda 18 yaşını doldurmuş olmak ve genel sağlık durumunun iyi olduğu kişiler de uygulanır. İmplant uygulanacak kişilerde yeterli kemik desteğinin yanı sıra iyi ağız bakımı olmalıdır.

Ayrıca vücutta bozuk olmayan bir iyileşme kapasitesi olmalıdır. Çene kemiklerinize implant uygulanmasına uygunluk diş hekimiz ile görüşmeniz sonrasında ve bir takım tetkiklerden sonra açıklık kazanacaktır.

 

İmplant Tedavisinden Sonra Hasta Günlük Hayatına Devam Edebilir Mi?

Genel olarak implant lokal anestesi uygulanarak yapılmaktadır. Tek bir implant veya bir kaç adet implant yapıldığında bu hastanın günlük hayatına aksatacak bir durum teşkil etmemektedir.
Fakat cerrahi alan genişlerse implant sayısı 6 dan fazla olur ya da alt üst çene komple implant uygulaması yapılacaksa bu gibi durumlarda hastanın doktoruyla aldığı ortak karar neticesinde en azından 1 gün istirahat etmesi uygun görülmektedir.

İmplant Dişlerin Ömrü Ne Kadardir?

İmplant uygulamasından sonra implantın ömrünü belirleyen faktörlerden bir tanesi implantın hasta tarafından bakımıdır. Öncelikle hasta günlük hayatında dişlerini çok iyi şekilde fırçalaması gerekmektedir. Ayrıca diş ipi veya arayüz fırçası ile de implant temizlenmelidir. Bu ve bunun gibi yöntemleri doktorun hastasına detaylı bir şekilde anlatmaktadır.

İmplant Dişlerin Yan Etkisi Var Mıdır?
Diş implantları titanyumdan oluşmaktadır. Titanyumun vücuda herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.  Eğer bir implant yerleştiriliyor ve zamanından önce düşüyorsa mutlaka burda endikasyon dediğimiz uygulanan hastanın gözden geçirilmesi gerekmektedir. Elbette bu tarz komplikasyonlar zaman zaman diş hekimliğinde yaşanmaktadır.